FAQ

Jsou potřebné předchozí zkušenosti?

Ne, žádné zkušenosti nejsou zapotřebí. Vše se dozvíte a vše vás naučí během plavby.

Co je nutné si vzít s sebou?

Spací pytel, pevnou obuv, sportovní oblečení do tepla, zimy i deště, plavky, hygienické potřeby, léky a další věci dle vlastní potřeby.

Jak je to s parkováním v přístavu?

Doposud lze zdarma parkovat v docházkové vzdálenosti od plachetnice, obvykle přímo v přístavu. Doufáme, že tento stav bude pokračovat i v následujících letech.

Parkování v Holandsku: Zde naleznete odkaz pro parkování v holandském domovském přístavu v Lemmeru, ulice Vuurtorenweg. 
Parkování v Dánsku: Zde naleznete odkaz pro parkování v dánském domovském přístavu v Kielu.

Jak probíhá stravování na plachetnici?

Pokud není uvedeno jinak, tak na plachetnici je český kuchař, který "koordinuje" přípravu jídla, tzn. průběžně dokupuje a normuje jídlo. Počítá se s částečnou participací klientů (loupání cibule, roznášení jídla, mytí nádobí). Lze však zajistit i plný catering na plachetnici, který je však dražší. Ráno probíhá snídaně formou švédských stolů - toust, šunka, salám, sýr, med, marmeláda, zelenina, káva, čaj, cereálie, müslli. Následuje dopolední svačinka (káva, čaj, ovoce/sušenka). Oběd obvykle hustá polévka s pečivem. Odpolední svačinka - pomazánka s pečivem a hlavní jídlo dne je večeře - hlavní chod + dezert. 

Kde se nocuje?

Nocuje se v kajutách na plachetnici. Jsou k dispozici zpravidla 2-lůžkové až 4-lůžkové kajuty dle typu lodi. Je možné přenocovat i mimo chráněný přístav na otevřeném moři, tzv. "na kotvě".

Jak dlouho denně se tráví na moři?

Záleží na počasí a domluvě s kapitánem. Kapitán se snaží vyjít vstříc přáním skupiny. Jediné omezení je počasí, resp. směr a síla větru. Zpravidla trvá plavba cca 6-8 hodin každý den.

Jaké bývá počasí?

V České republice bývá o jeden stupeň tepleji než v Nizozemí. Počasí bývá také velmi proměnlivé. Během jednoho dne můžete zažít vítr, déšť i slunce.

Co je to "vyschnutí"?

V mělkých vodách (např. Waddenském moři na severu Nizozemí) je možné počkat na odliv (cca 3 metry) a usednout díky bezkýlovitému trupu plavidla na samotné mořské dno.

Jak probíhá standardní den na plachetnici?

Vyplouvá se v 9:00 ráno. Po vyplutí z přístavu se natahují plachty a očekává se výpomoc posádky složené z klientů. Během plavby je posádka seznamována se základy plachtění, navigací, kormidlováním, podílí se na přípravě jídla, mohou však také probíhat workshopy zaměřené na historii Holandska či objevné plavby. Kolem čtvrté hodiny odpolední se připlouvá do dalšího přístavu, ve kterém je možná prohlídka města, ochutnávka místních specialit a dalšího kulturního vyžití. Noc se tráví v přístavu.

Jaká je posádka na plachetnici?

Plachetnici po celou dobu plavby řídí zkušený kapitán (většinou Holanďan nebo Němec), jenž má za sebou desítky let praxe a nespočet zkoušek. Jeho pravou rukou je tzv. matróz (či 1.lodní důstojník), který především pomáhá při organizaci plavby. Dále je obvykle na plachetnici český vedoucí plavby a český kuchař.

Je možné půjčit si kola?

Téměř v každém přístavu je půjčovna kol, nejčastěji si půjčujeme kola na Západofríských ostrovech (Terscheling, Texel, apod. - cena je na ostrovech cca 6 EUR na celý den).

Do jaké míry se musím zapojit do "tahání plachet"?

Natažení stovek metrů čtverečních plachet se neobejde bez desítek spolupracujících rukou, pro které je pak samozřejmě taková práce hračka. I když se jedná o aktivní dovolenou a očekává se spolupráce klientů na samotném sailingu, nikdo není povinen se jakýchkoliv prací spojených s plachtěním účastnit. Kdo však již na plachetnici někdy plul, určitě by vám potvrdil, že je to jedna z nejzábavnějších činností na lodi, vhodná pro všechny věkové i váhové kategorie.

Jak je to s firemními akcemi na plachetnici (teamspirit, teambulding, incentiva)?

Plachetnice je ideálním prostředím pro realizaci jakýchkoli firemních akcí. Lidé jsou zde totiž skutečně "na jedné lodi a táhnou za jeden provaz". Navíc se přirozeně dostávají do situací, které nutně vyžadují spolupráci, efektivní řešení problému a dobrou komunikaci. Nabízíme vám možnost vybrat si pro své zaměstnance, partnery či klienty ideální poměr vzdělávání a rekreace přesně podle vašich představ. 

Jak je to se sociálním zázemím na plachetnici?

Na plachetnicích je teplá a studená voda, sprcha, klasická splachovací toaleta, centrální vytápění. 

Je možné si pronajmout celou plachetnici a kolik to stojí?

Ano, je možné si pronajmout celou plachetnici, přičemž se nabízí dvě varianty pro Holandsko:

1) Klasický pronájem plachetnice, který zahrnuje: pronájem plavidla, ubytování na lodi, spotřebu vody, elektřiny a plynu, spotřebu pohonných hmot (jedna motorová hodina denně), pojištění lodi, poplatky (turistické poplatky, poplatky za průjezd zdymadly, mosty a městy, poplatky za kotvení v přístavech, diety profesionálního kapitána, matróze). Na plachetnici není český zástupce.

Orientační cena na osobu při obsazení celé plachetnice je 7 000 Kč za týden.

2) Pronájem plachetnice s českými kompletními službami, které navíc obsahe: plnou penzi (přičemž na přípravě budou klienti částečně participovat); přítomnost českého kuchaře a českého vedoucího plavby, který slouží  jako český matroz, překladatel, průvodce a mnoho další :-). 

Orientační cena na osobu při obsazení celé plachetnice je 10 000 Kč za týden.

 

Ano, je možné si pronajmout celou plachetnici, přičemž se nabízí dvě varianty pro dánské ostrovy:

1) Klasický pronájem plachetnice, který zahrnuje: pronájem plavidla, ubytování na lodi, spotřebu vody, elektřiny a plynu, spotřebu pohonných hmot (jedna motorová hodina denně), pojištění lodi, diety profesionálního kapitána, matróze. Na plachetnici není český zástupce.

Orientační cena na osobu při obsazení celé plachetnice je 8 100 Kč za týden + cena poplatků cca 650 Kč.

2) Pronájem plachetnice s českými kompletními službami, které navíc obsahe: poplatky (turistické poplatky, poplatky za průjezd zdymadly, mosty a městy, poplatky za kotvení v přístavech), plnou penzi (přičemž na přípravě budou klienti částečně participovat); přítomnost českého kuchaře a českého vedoucího plavby, který slouží  jako český matroz, překladatel, průvodce a mnoho další :-). 

Orientační cena na osobu při obsazení celé plachetnice je 11 500 Kč za týden.

Jsou nějaké další poplatky vztahující se k plavbě?

Ne, od nás dostáváte již finální cenu. Nemusíte se bát dodatečných či skrytých poplatků..

Je možné se plavit s osobami se specifickými potřebami?

Ano, jedna z našich plachetnic je přizpůsobena pro tělesně postižené. Na plachetnici může být až sedm osob na kolečkovém křesle.

Jaké jsou storno poplatky?

Storno poplatky

Názory klientů

Napsali o nás

Partneři