4 mé nejoblíbenější námořnické filmy

4 mé nejoblíbenější námořnické filmy 4 mé nejoblíbenější námořnické filmy 4 mé nejoblíbenější námořnické filmy 4 mé nejoblíbenější námořnické filmy

Datum: 12. 3. 2018

Příběhy z historie dávné i blízké se dostávají na stříbrné plátno. Vybral jsem 4 mé nejoblíbenější.

Kdo někdy byl, je, nebo plánuje jet do Holandska na plachetnici musí tento film vidět. Brilantně pojatý holandský snímek, který nás zavede do vod, ve kterých se plavíme na každé plavbě v Holandsku. Doporučuji se na film dívat v původním znění s titulky. Uslyšíte povely, které se za stovky let vůbec nezměnily. Tyto povely totiž používají na palubách plachetnic i dnešní kapitání a první důstojníci. Trailer k filmu zde.

Naše plavby okolo dánských ostrovů zahajujeme z Kielu. Přístavu kde se stavěly bitevní lodě i ponorky. Film Ponorka (Das Boot) nás zavede do chladných hloubek bitvy o Atlantik. Film je místy zdlouhavý, ale pravdivým způsobem odráží realitu. Toto mi potvrdil i kapitán z lodě Banjaard dvěma příběhy. Jeho dědeček za 2. sv. války plul na konvojích z USA do Velké Británie. Nákladní loď, na které měl službu, torpédovala německá ponorka. Druhý příběh je z opačné strany. Na plachetnici Banjaard pořádali víkendovou plavbu pro německé seniory. Mezi nimi byl bývalý člen posádky na U-boot. Válka a služba na ponorkách pro něj bylo takové trauma, že od té doby nebyl na moři. Mimo jiné, když vypolouváme z Kielu, plujeme kolem Laboe - pamatníku obětí války na moři (najdete na blogu). Trailer k filmu zde.

Myslím, že není nikdo, kdo by film neviděl. Avšak jinak se člověk na tento snímek dívá nepolíben plachtěním na velkých plachetnicích. Po plavbě, poté co si alespoň jednou vyzkoušíte pobyt na plachetnici, film dostane úplně jinou esenci. Trailer k filmu zde.

Místy trochu amerického patosu. Film se mi ale líbí ze dvou důvodů. Mistně zde ukazuje život na velrybářské lodi. Asi tak nějak jsem si to představoval i z vykládání a přednášek Michala a Maroše, kteří byli na expedici na Antarktidě. Při této plavbě navštívili staré základny velrybářů, kterých je antarktida plná. Druhým důvodem je pěkné zobrazení přírody a její moci. Jako na našich plavbách, prostě když fouká málo, nebo naopak moc, tak s tím nic neuděláme a musíme vymyslet  třeba výlet kolem ostrova na kolech. Navštívit rezervace s tuleni, nebo krásné majáky na severních stranách západofríských ostrovů. Trailer k filmu zde. 

Autor: Tomáš Hollein

NaPlachetnici na sociálních sítích

Facebook Instagram YouTube

Názory klientů

Napsali o nás

Partneři