Jak je to na lodi ehm s tamtím?

Jak je to na lodi ehm s tamtím? Jak je to na lodi ehm s tamtím? Jak je to na lodi ehm s tamtím? Jak je to na lodi ehm s tamtím?

Datum: 21. 3. 2018

Plavba na plachetnici není jen o plachtách a moři, ale také o osobní hygieně a nezbytném používání toalety...

Na plachetnicích z dob minulých existovaly toalety, pokud se jim tak dalo říkat, pouze na přídi a zádi lodi. Navíc se v námořnickém žargonu nepoužíval termín toaleta, ale hlavy (angl. heads). Bylo to z prostého důvodu. Hlava na zádi sloužila privátně hlavě celé lodi - kapitánovi. Zbytek mužstva měl toalety na přídi. Byly umístěny v úrovni čáry ponoru, tak aby byly samovolně vypláchnutelné vlnami tvořenými přídí nebo samotným mořem. 

Na našich plachetnicích jsou klasické splachovací záchody. V dnešní době už odpadní vody neústí přímo do moře, ale schraňují se v nádržích umístěných pod palubou. Jedním z důvodů je také ekologie, protože na plavbách brázdíme vody, které jsou často přírodními rezervacemi. Toaleta se obsluhuje běžně, jak jste zvyklí z domova. Dokonce do ní můžete házet i toaletní papír, na rozdíl od pumpičkových toalet na malých jachtách.

Naopak věci typu vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby atd. striktně do lodní toalety nepatří. Doma je tam také s největší pravděpodobností neházíte. Pro tyto případy mají všechny lodní toalety k dispozici odpadkové koše. Systém čerpadel, které odpadní vodu čerpají z toalet do nádrží v kýlu, by tyto výdobytky moderní civilizace mohly ucpat.

No! A to pak má kapitán s prvním důstojníkem o zábavu na celý večer postaráno. Místo trávení času s námi, dělají opravu. Naštěstí se nám to za celou dobu stalo jen jednou. Věřím, že ani tuto sezónu číslo nenavýšíme. 

Autor: Tomáš Hollein

NaPlachetnici na sociálních sítích

Facebook Instagram YouTube

Názory klientů

Napsali o nás

Partneři